Etkili İçerik Pazarlaması İçin 8 İpucu

1.Hedefleri belirlemek

Sosyal medyanın sunduğu imkanlar genellikle işletmecileri gerçekleşme ihtimali olmayan hayaller kurmaya teşvik edebilir. Gerçek şu ki insanların dikkatini çekmek her zaman kazanç sağlanacağı anlamına gelmez.  Bir züccaciye firması E-Ticaret için büyük kampanyalar düzenliyor diyelim ve binlerce potansiyel müşteri için reklam versin. Yapılan faaliyet bu firmaya pozitif yönlü bir geri dönüş sağlayacaktır, ancak her zaman reklam harcamalarının altında kalması muhtemeldir. Kısaca sadece ses getirsin diye yapılan kampanyalar, firmalarda kar yerine zarar eder. Sosyal medyada ise doğru hedefler her zaman bir adım sonrası anlamına geliyor. 

2.Amaçları belirlemek

Amacınız sadece kazanç sağlamaksa sosyal medya reklamcılığı konusunda bu kadarının yeterli olmadığını bilmekte fayda var. Bunun sebebi sosyal medya pazarlamacısının binler, onbinlerce farklı dijital pazarcıyla rekabet ediyor olması gerçeğinden kaynaklanıyor. Her ürünün mutlaka bir hedef kitlesi vardır ve bu kitleyi çözümlemek için daha yüksek amaçlar edinmek gerekiyor. Örneğin bir ürünün muadili çok olsada en uygun fiyata, en hızlı şekilde teslim eden yetkin firma rolüne sahip olabilmek, sosyal medyada aktif olarak güncel kalabilmek sayılabilir. 

3.İletişim ve Mesajlaşma

İnsanlarla iletişim konusunda açık değilseniz, vaktiniz yoksa sosyal medyada başarılı olmanız pek müümkün olmayabilir. Sosyal medyada iletişim sağlamak için bu işi sizin yerinize yapacak organizasyonlardan yardım alabilirsiniz. Bir diğer seçenekte yazılımcılardan anlık mesajlaşma botu almak. Bu sanal asistanlar müşterinin soracağı fiyat, kalite gibi muhtemel soruları önceden belirlenmiş cevaplarla cevaplıyor. Böylece bir ürün için gelecek bin tane soruya cevap verme derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Bu durumda sizler daha önemli konulara dikkatinizi vermiş olacaksınız. 

4.Sosyal Medyada Ölçme ve Değerlendirme

Sosyal medyanın başarısı doğru araçları kullanarak verileri ölçüp analiz etmeden geçiyor. Örneğin bir web sitesini ele alalım müşterileriniz sitenize ne zaman girmiş, kaç dakika kalmış, hangi ürünlere bakmış gibi veriler onlara uygun çözümler sunmanıza yardımcı olur. Böylece çok ürün sunmak yerine isabetli ürünleri ön plana çıkararak maliyetinizi düşürmüş olursunuz. Bu konuda sizlere kusursuz hizmet sağlıyor olduğumuzu bilmenizi de isteriz 🙂

5.Kitle Hedefleme

Çok başarılı bir hizmet ve ürüne sahip olabilirsiniz ancak ürün/hizmet sunumu konusunda kime sunacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Firmaların ve ürün/hizmet sağlayıcılarının en çok merak ettiği konulardan başında doğru müşteriyi bulmak geliyor. Doğru müşteriyi bulmak denilince belli bir yaş, cinsiyet, etnik köken gibi kolay ayırıcılar akla gelmemeli. Hedef kitle sürekli olarak sizin ürünlerinizle ilgilenecek veya dönemsel olarak ilgilenecek müşterilerden oluşuyor. Müşterileri bulmak, onları ikna etmek ve size bağlı kılmak özel çalışmalar yapmayı gerektiriyor. Bu çalışmalardan bazıları kampanyalar düzenlemek, grafikler, görsel veya metinsel içeriklerle onların ilgisini çekmek ve güncel kalmak olarak sıralanabilir. Bu parçaları bütün haline getirip tek parça oluşturan firmalar mutlaka hedef kitleye ulaşacaktır. Bizler sizler için hedef kitlenizi oluşturmaya talibiz 🙂

6.Reklam Vermek

Reklam vermek ürünlerinizle ilgilenebilecek olası müşterilerinizi sayfanıza çeker. Insagram, Facebook, Linkedin, Google Adwords, Twitter, TikTok, YouTube sosyal medyada en çok kullanılan reklam sağlayıcılardır. Bu tür sosyal medya platformlarında doğru reklamı veren firmalar için bir kitle oluşacağından, bir sonraki reklamları başarılı şekilde olabilmektedir. 

7.Analiz yapmak

Büyük şirketler ürettikleri değeri kazanca dönüştürmek için milyonlarca dolar değerinde parayı, pazar araştırması için kullanıyor. Günümüzde internet tabanlı yazılımlar aracılığıyla müşterilerinizin hareketlerini öğrenmek kolaylaştı. Analiz araçlarını kullanarak hedef kitlenizi, trend ürünleri, rakip firmaları öğrenebilirsiniz. Analiz dediğimizde, “ooo çok para” dediğinizi duyar gibiyiz. Hiç o şekilde bir düşünceye kapılmayın. Bizler sizlere kaliteli hizmeti bütçenize uydurarak gerçekleştiriyoruz. 

8.Marka Yönetimi

İnternette başarılı adımlar atmanın yolu markanızı doğru yönetmekten geçiyor. En başta sunacağınız hizmet ve ürün için doğru kalite, performans, fiyat değerlerini belirlemek ileride şikayet almanızı engeller. Marka adınızı korumak güvenilirliği sağlamak sizin için öncelik olmalıdır. Bu konuda sizlere kurumsal kimlik hizmetimizi öneriyoruz. Marka kimliği, marka bilinirliği ve marka yönetimi eksiksiz olan firmalar kısa sürede zirveye ulaşmaktadır.

WhatsApp